Biogazownie z fermentorem mieszadłowym LARAN®

Ta technologia fermentacji opiera się na użyciu prostego i niskokosztowego fermentora mieszadłowego LARAN® , może ona operować zarówno w warunkach termofilnych jak i mezofilnych, jako pojedynczy reaktor bądź też w konfiguracji dwustopniowej, jako kombinacja reaktorów pierwotnego i wtórnego.

Fermentor mieszadłowy LARAN® jest rozwiązaniem preferowanym dla substratów rolniczych, takich jak łatwo fermentowalne kiszonki, płynna gnojowica czy wysoko obciążone zawiesiny. Alternatywnie może być instalowany jako fermentor wtórny po głównym fermentorze dowolnego typu np. suchej fermentacji.
Fermentor jest zazwyczaj projektowany jako zbiornik o średnicy do 30m, o pojemności całkowitej około 4 000m3 i wysokości około 6m. Większe fermentory są projektowane i realizowane według potrzeb. Zbiornik może być wykonany w konstrukcji żelbetowej (monolit lub prefabrykaty) lub stalowej (spawanej lub skręcanej), zazwyczaj jest przykryty podwójną membraną stanowiącą jednocześnie zbiornik biogazu.
Mieszanie jest realizowane za pomocą standardowych mieszadeł, których liczba i rozmiar dobierane są w zależności od rodzaju substratów i rozmiarów zbiornika. W przypadku niektórych zastosowań, dominujący system mieszania poziomego za pomocą mieszadeł, może być uzupełniony lub wręcz zastąpiony przez specjalny system mieszania pionowego STRABAG.

W przypadku niektórych substratów, takich jak ścieki procesowe z wysoką zawartością zawiesiny organicznej i niską zawartością cząstek sedymentujących, system magazynowania biomasy STRABAG może być zintegrowany z fermentorem mieszadłowym LARAN®, co pozwala na skrócenie wymaganego czasu retencji, a tym samym znaczącą redukcję pojemności fermentora.


Charakterystyka i wyróżniki procesu:

  • Standardowy, prosty i niskokosztowy projekt
  • Pojemności i materiał zbiorników dostosowane do lokalnych warunków i wymogów
  • Zastosowanie szeroko sprawdzonych i ogólnodostępnych komponentów do mieszania, ogrzewania i ujęcia biogazu.
  • Możliwość optymalizacji procesu, w miarę potrzeb, poprzez włączenie systemów STRABAG dla pionowego mieszania i retencji biomasy.



Auf der Website veröffentlicht am 03.03.2015 – Zuletzt publiziert am 05.08.2024 14:54:38
DOWNLOAD