Mokra fermentacja w fermentorze o przepływie pętlowym LARAN®

Technologia ta była używana pierwotnie do przetwarzania wysokoobciążonych zawiesin z różnych źródeł, oraz odpadów stałych o dużym stopniu uwodnienia. W zależności od rodzaju substratu i warunków miejscowych, instalacja może zostać zaprojektowania jako jedno lub dwustopniowa i funkcjonować w warunkach termofilnych bądź mezofilnych. Typowymi zastosowaniami dla tej technologii są:
  • Fermentacja odpadów z przetwórstwa spożywczego takich jak wywary gorzelniane, zawiesiny z przetwórstwa ziemniaków czy produkcji etanolu
  • Fermentacja osadów ściekowych
  • Fermentacja odpadów o dużym stopniu uwodnienia i małej zawartości zanieczyszczeń takich jak odpady żywieniowe i restauracyjne czy przeterminowana żywność
  • Współfermentacja różnych substratów (zazwyczaj kombinacja cieczy/zawiesiny z jedną lub wieloma frakcjami stałymi)
Charakterystycznym elementem technologii mokrej fermentacji STRABAG jest opatentowany fermentor o przepływie pętlowym LARAN®. W tym fermentorze, zawiesina jest cyrkulowana i mieszana za pomocą iniekcji biogazu w centralnie umieszczonej tubie wznoszącej. Tuba ta może być zaprojektowana jako dwupłaszczowa dla potrzeb ogrzewania procesu. W zależności od rodzaju substratu, system cyrkulacji może być połączony z odpowiednim systemem STRABAG dla kontroli/ usuwania sedymentu i/lub warstwy szumowin. Kolejną korzyścią z zastosowania procesu o przepływie pętlowym LARAN® jest możliwość ciągłego odsiarczania biogazu bez użycia reagentów. Jest to realizowane poprzez unikalną i opatentowaną metodę redukcji H2S poprzez iniekcję ściśle odmierzonych porcji powietrza bezpośrednio do tuby wznoszącej.

Dla przetwarzania odpadów organicznych, o większej zawartości zanieczyszczeń, takich jak odpadki kuchenne czy bioodpady selektywnie zbierane, technologia mokrej fermentacji jest łączona z mokrą technologią mechanicznego przygotowania wsadu. STRABAG oferuje dla tego celu całą gamę własnych systemów i urządzeń takich jak specjalny młyn młotkowy, pulper czy połączenie pulpera z mokrym sitem bębnowym.


Charakterystyka i wyróżniki procesu
  • Wysoka wydajność rozkładu i produktywność biogazu dzięki optymalizacji parametrów procesowych, w szczególności dobremu przemieszczaniu fermentatu i efektywnemu uwalnianiu biogazu w wyniku pionowego mieszania w komorze (częste zmiany ciśnienia)
  • Mieszanie realizowane bez użycia urządzeń i części ruchomych we wnętrzu fermentora
  • Pojemność robocza komory fermentacyjnej do 12 000 m3
  • Elastyczność i możliwość aplikacji szerokiej gamy substratów
  • Opatentowany system STRABAG, pozwalający na niezawodne usuwanie sedymentów i/lub warstwy szumowin, przy prostej konstrukcji zbiornika i nawet płaskim lub lekko tylko nachylonym dnie komory fermentacyjnej.
  • Dwupłaszczowa tuba wznosząca pozwalająca na niezawodne dostarczenie ciepła, bez ryzyka blokowania fermentora



Auf der Website veröffentlicht am 03.03.2015 – Zuletzt publiziert am 05.08.2024 14:54:37
LARAN® Nassvergärung
DOWNLOAD